Ett riktigt roligt projekt på kort tid
Som alltid roligt att arbeta med alla borta på Defunc! Nu har de tillsammans med Dopest och Monza gått ihop och tagit fram en over-ear hörlur med visionen att Culture is born when creative energy turns into a common narrative. Den grafiska utformningen togs fram av Razoul på Dopest, vi fick i uppdrag att på kort tid bygga webbshoppen med integration mot 3PL, ekonomi och ordersystem. Resultatet blev en lyckad lansering inom utsatt tid.
WooCommerce och WordPress som webbshop
Som plattform för Mondo by Defunc arbetade vi med WordPress och WooCommerce som bas. Vissa funktioner som var specialutvecklade för Defunc.com hade vi möjlighet att återanvända och friheten med open source gör det möjligt att vidareutveckla plattformen efter Mondo by Defuncs önskemål.
Olika plattformar från Shopify till WooCommerce har sina olika styrkor och baserat på uppdraget och behoven för kunden rekommenderar vi och arbetar från den plattformen som passar bäst.
Hur beskriver Mondo sin produkt och vision?
MONDO is about exploring the space between cultural stickiness and the maturity of trends. Within this space there is already a whole line of products ready to be unleashed. Starting with the launch of the over-ear headphones in spring 2023 which sets the foundation for our brand, soon to be followed by no less than 3 new products before the end of the year.
Stort tack till er alla på Mondo för ett riktigt roligt och intensivt projekt. Kul att se webbshoppen på plats och att Mondo nu finns ute på marknaden. Läs mer på mondobydefunc.com
